گرافیک در زبان html 5

مفاهیم HTML5 چیست؟

بهتر است اول این سوال را بررسی کنیم که HTML چیست؟ در سال‌های اخیر استفاده از صفحات وب به سادگی امروز نبوده است. در واقع در دهه 1980 استفاده از قالب‌های گرافیکی، صوت و تصویر در فایل‌های متنی به سادگی امکان‌پذیر نبود و به همین دلیل کاربران نمی‌توانستند از ابزارها و اطلاعات ارائه شده در سایت‌ها به راحتی استفاده کنند.
اما ظهور HTML این روند را تغییر داد. در واقع html روشی برای استاندارد سازی صفحات وب در فضای اینترنت بود. HTML) Hyper Text Markup Language) به معنای زبان نشانه‌گذاری فرامتن است. البته این نکته را باید در نظر داشت که HTML یک زبان برنامه نویسی نمی باشد، زبانی است برای نشانه گذاری که برای استاندارد سازی قالب و طراحی صفحه‌های وب به کار می‌رود. این زبان این امکان را به شما می دهد تا متن را قالب دهی کنید، تصاویر گرافیکی، صوت و ویدیو را اضافه کنید و همه اینها را در یک فایل متنی که هر سیستمی چون کامپیوتر می تواند آن را بخواند، ذخیره کنید و سپس در صورت تمایل آن را از طریق شبکه جهانی اینترنت با همه دنیا به اشتراک بگذارید.
اچ تی ام ال از یک سری دستورالعمل تشکیل شده است. به هر یک از این دستورالعمل ها، برچسب یا تگ (Tag) می‌گویند. هرکدام از تگها وظیفه خاصی برعهده دارند. بعضی از تگ‌ها وظیفه نگهداری تگ‌های دیگر و بعضی تگها وظیفه دارند که عنصری مشخص مانند متن یا تصویر را در صفحه به نمایش بگذارند. همچنین برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن (فونت و رنگ و …) یا برقراری پیوند (Link) به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌ است. در واقع محتوای یک صفحهٔ وب، به وسیله تگ نشانه گذاری می شود و نحوه نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود. مرورگرهای وب که قادر به درک و تفسیر برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال هستند، تک‌تک آنها را از داخل فایل های اچ‌تی‌ام‌ال می خوانند و سپس محتوای آن صفحه را به صورتی که کاربر می‌بیند، نمایان‌سازی (Render) می‌کنند. امروزه تمام مرورگرهای اصلی ( Chrome , Safari , Firefox , Opera , IE ) اچ تی ام ال را پشتیبانی می کنند. HTML5 استاندارد اینترنتی همان HTML از نوع پنجم، نسخه جدیدی از زبان نشانه گذاری HTML است که از سال 2004 آغاز شد و گفته می‌شود در فوریه 2010 نسخه‌های تقریبا نهایی از این ابرمتن استاندارد ایجاد شده است. استاندارد اینترنتی HTML5 یکی از فناوری های جدیدی است که کارشناسان معتقدند دنیای وب را تغییر خواهد داد. در واقع موضوع اصلی HTML5 ایجاد استانداردهایی برای وب چندرسانه‌ای است. این استاندارد به گونه ای طراحی شده که می تواند نیازهای صوتی و تصویری کاربران در دنیای مجازی را برطرف کند و امکان استفاده از نسل جدید نرم افزارها و ابزارهای اینترنتی با سرعت بالا را در رایانه های رومیزی، لپ تاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها، تلفن های همراه و … فراهم کند. به این ترتیب کاربران اینترنت می‌توانند به جای استفاده از چندین و چند نرم افزار بر روی کامپیوتر شخصی خود به منظور دیدن فیلم و تصویر و شنیدن صدا و …، از مرورگر اینترنتی که با استاندارد HTML5 سازگار است استفاده کنند و از طریق آن فایل های صوتی، تصاویر ویدئویی و فایل‌های گرافیکی دوبعدی را با کیفیت و سرعت بالا مشاهده کنند.
ویژگی های اچ تی ام ال 5 چیست؟

HTML5 جدیدترین زبان نشانه گذاری ابر متن برای وب سایت است که پیش نویس آن برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ ساخته شده است و با استفاده از CSS3 کار می کند که هنوز هم در حال توسعه مستمر بوده و با استفاده از W3C ویژگیهای مضاعف و چشمگیری به آن افزوده شده است.
هدف استفاده از این نوع جدید فرامتن، برنامه نویسی های ساده تر و منطقی تر می باشد برخی از ویژگیهای جدید HTML5 را در بخش زیر مشاهده می کنید:
1- با استفاده از HTML5 انعطاف پذیری بیشتری خواهیم داشت.
2- توسط HTML5 ویدئو، صدا و تصاویر به راحتی توسط کد نوشته می شود.
3- این زبان در حال توسعه بوده و به ویژگیهای جدید و بهتری در آینده دست خواهد یافت.
4- قابلیت پشتیبانی از دستگاههای تلفن همراه را دارا می باشد.
5- عناصر جدید معنایی مانند header، footer، article ، section.
6- ویژگی های جدید کنترل فرم مانند تعداد، تاریخ، زمان، تقویم و محدوده.
7- عناصر جدید گرافیک: svg ، canvas.
8- عناصر جدید چند رسانه ای را به راحتی ساپورت می کند مانند audio و video.
علت انتخاب اچ تی ام ال 5:

Web Designer نام همان نسخه بتایی که گوگل به تازگی نرم افزار طراحی گرافیک های html5 خود را منتشر نموده است. این نرم افزار به شما قابلیت ایجاد گرافیک ها و حرکت های html5 را می دهد که در هر نوع سیستمی قابلیت اجرا را دارد.
نکته قابل توجه این نرم افزار آن است که گرافیک هایی که در این نرم افزار ایجاد می شوند در تمامی سایز صفحات، هر نوع کامپیوتر، موبایل و سایر وسایل الکترونیکی قابل اجراست. توسط این نرم افزار می توانید بر طراحی خود تمرکز بیشتری داشته باشید بدون اینکه بر کد نویسی html5 و css3 نظارت نمایید. این نرم افزار به شما محیط بصری برای طراحی هر آنچه را که می خواهید می دهد، بدون آنکه نگران سازگاری خروجی با وسایل و مرورگرهای مختلف باشید. در صورتی که قصد داشته باشید که خود دست به کار شوید و کد نویسی نمایید می توانید در کنار طراحی خود کد نویسی نمایید. این نرم افزار دو حالت ساخت انیمیشن دارد، که در حالت ساده انیمیشن خود را صحنه به صحنه می سازید و مراقب فریم ها خواهید بود ولی در حالت پیشرفته می توانید هر اِلمانی را در صفحه توسط لایه ها حرکت دهید. این نرم افزار همچنین به شما قابلیت های ایجاد گرافیک های سه بعدی را می دهد. همچنین به شما قابلیت چرخش نماد ها و تغییر حالت های سه بعدی را می دهد که برای انجام این کار از قابلیت های css3 بهره می گیرد. این نرم افزار دو حالت نمایش دارد، نمایش طرح و نمایش قالب، که به شما امکان تمرکز بر جنبه طراحی و استفاده از قابلیت کد زنی html5 و css3 را می دهد تا بتوانید تمامی ایده های خود را پیاده سازی نمایید. به محض تغییر کد نتیجه در حالت نمایش تغییر می کند. نرم افزارهای بسیاری برای کد زنی html5 وجود دارند، نظیر Hype که به ما امکان ساخت گرافیک های html5 را می دهند بدون اینکه کد نویسی نماییم.

Html 5 زبانی سازگار با تمامی مرورگرها می باشد که در تمامی سیستم ها مانند موبایل و تبلت و… قابل اجرا می باشد که در واقع دارای یک متد ساده و منطقی در ساختار برنامه نویسی می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهار =