Shokwave چیست ؟

یکی از فناوری هایی که در اختیار شرکت Adobe می باشد، امکان قرار دادن فایل های چند رسانه ای مانند انیمیشن در صفحات وب است و برای کاربرانی قابل مشاهده می باشد که Plug-in آن در سیستم کلاینک نصب شده باشد.

فناوری شاک ویو برای اولین بار در سال 2005 توسط شرکت Macromedia ارائه گردید و پس از خریداری شدن این شرکت توسط شرکت Adobe انحصار آن در اختیار شرکت Adobe قرار گرفت.

فایل های Shokwave توسط نرم افزار Adobe Director طراحی شده و به بر روی صفحات وب قرار می گیرند و سپس به وسیله افزونه ای به اسم Shokwave Player که برای اکثر مرورگرها در دسترس می باشند به اجرا در می آیند.

تفاوت فایل های شاک ویو با فایل های Flash محصول دیگر شرکت Adobe در این می باشد که فایل های Shokwave علاوه بر ارائه امکانات فایل های Flash امکان پشتیبانی از فیلم های سه بعدی، پروتکل های مختلف شبکه مانند Internet Relay Chat (امکان انتقال اطلاعات در قالب متن) و … را نیز دارا می باشند. هرچند که فایل های Flash در پردازش از سرعت بالایی برخوردار می باشند.

برخلاف فایل های  Flash افزونه های لازم برای اجرای فایل های شاک ویو در سیستم عامل لینوکس به صورت مستقیم فراهم نمی باشد، اما می توان آن ها را با استفاده از نرم افزار wine (نرم افزار اجرای برنامه های ویندوز در لینوکس) اجرا کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =